Inteligjenca amerikane paralajmëron: Mos blini smartfonë kineze

schedule11:06 - 15 Shkurt, 2018

schedule 11:06 - 15 Shkurt, 2018

Agjencitë kryesore të Inteligjencës Amerikane kanë dhënë alarmin për institucionet dhe qytetarët amerikanë. Zyrtarët e FBI, CIA, NSA kanë kërkuar që të evitohet blerja e smartfonëve të proshuar në Kinë nga grupime si Huaëei apo ZTE. Sipas agjencive, këto lloj celularësh përbëjnë kërcënim për sigurinë kombëtare. “Rreziku kryesor është ai që lejon kompanive afër qeverisë së Pekinit që të futen në rrjetin telefonik të Shteteve të Bashkuara dhe u jep mundësinë që të vjedhin apo të modifikojnë informacione”, shprehet drejtori i FBI, Chris Wray. Gjithashtu shton më tej se telefonët kinezë mundësojnë përgjimin e qytetarëve amerikanë./abcnews.al