Infektohet nga Covid-19 drejtoresha e kopshtit në Elbasan, karantinohet stafi

schedule16:45 - 12 Shtator, 2020

schedule 16:45 - 12 Shtator, 2020

Një nga të infektuarit ditën e sotme në qytetin e Elbasanit mësohet se është drejtoresha e kopshtit nr. 13 në këtë qytet.

Mësohet se gjithë stafi i këtij kopshti është karantinuar deri në marrjen e tamponëve.

Nuk dihet ende se si është infektuar ajo.

Ky kopsht ka rreth 100 fëmijë dhe një staf prej 11 edukatoresh, ndërsa ndodhet ngjitur me një çerdhe dhe shkollën e muzikës në qendër të qytetit.

Askush nga stafi nuk ka shfaqur simptoma dhe mësohet se drejtoresha e kopshtit nuk ka frekuentuar ambientet e kopshtit prej disa ditësh.

Qyteti i Elbasanit që prej fillimit të epidemisë ka ka aktualisht 232 raste aktive, ndërsa 21 persona kanë humbur jetën.

Ministria e shëndetësisë raportoi gjatë ditës së sotme, se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 5 raste pozitive.

N.D./abcnews.al