Ilir meta consolatory message about tragic quake: Albanian people are at the side of Turkey in these difficult moments

08:47 | 25/01/202008:470

The President of the Republic, Ilir Meta has reacted on the social network “Facebook” for the devastating earthquake that struck Turkey.

Expressing sorrow for the victims, Meta writes that: “In these very difficult moments, the Albanian people and I are on the side of our friendly Turkey,” writes Meta.

Status:

With deep concern and pain I am following the situation in our friendly Turkey, struck by the tragic earthquake.

Very shocked by the human casualties, I extend my deepest condolences to the families and loved ones of the entire Turkish people and President Recep Tayyip Erdogan, praying that there will be no more loss of life.

In these very difficult moments, the Albanian people and I are on the side of our friendly Turkey!/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono