Ibrahimoviç tregon se Maradona e bëri të largohej nga MLS

schedule10:59 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 10:59 - 3 Dhjetor, 2021

Zlatan Ibrahimovic konsiderohet si një nga nënshkrimet më të mira në historinë e Major League Soccer. Ai iu bashkua Los Angeles Galaxy në verën e vitit 2018 dhe shënoi 22 gola dhe siguroi 10 asistime në 27 paraqitje në ligë. Fatkeqësisht, ai nuk ishte në gjendje të ndihmonte ekipin të kualifikohej në play-off, por ai ishte i etur të kthehej vitin e ardhshëm. Në sezonin e tij të ardhshëm ai shënoi 30 gola dhe dha shtatë asistime në 29 paraqitje dhe ndihmoi Galaxy të arrinte në play-off për herë të parë në pesë vjet. Ai u paraqit në dy ndeshje të playoff-it të MLS Cup, duke shënuar një gol, por LA Galaxy u eliminua në raundin e dytë nga LAFC.

Ibrahimovic tregon pse nuk e rinovoi kontratën

Pas përfundimit të sezonit, klubi donte të vazhdonte kontratën me Ibrahimoviç, por sulmuesi vendosi të mos e bënte këtë. Disa javë më vonë ai njoftoi se do të bashkohej me AC Milan, por më vonë zbuloi se qëllimi i tij ishte të bashkohej me Napolin sepse Diego Armando Maradona kishte luajtur atje.

“Maradona është një mit. Duke parë një dokumentar për të, vendosa të shkoj në Napoli, për të bërë si Diego: të fitoj Scudetton, – tha ai gjatë një interviste për La Gazzetta dello Sport. “Isha i lodhur nga Amerika. Mendova se do të hiqja dorë. [Mino] Raiola më tha ‘je i çmendur, duhet të kthehesh në Itali’.

“U bë me Napolin; por më pas De Laurentiis e përjashtoi [Carlo] Ancelottin. Kështu që e pyeta Minon, ‘kush është skuadra më e keqe që mund të shpëtoj?’. Ai u përgjigj ‘dje Milan humbi 5-0 në Bergamo’. Pastaj u vendos, thashë ‘le të shkojmë në Milano. Është një klub që e njoh, një qytet që më pëlqen”.

Ibrahimovic në rikthimin e tij në Milano

Sulmuesi suedez ka shënuar pesë gola dhe ka dhënë pesë asistime në tetë paraqitje në ligë këtë sezon dhe prania e tij ka shkaktuar një kthesë në AC Milan, i cili përfundoi i dyti në sezonin e tij të parë në San Siro dhe aktualisht është në të njëjtin pozicion si ata kërkojnë të ia merr Interit Scudetton.

“Në fillim, askush nuk vraponte në stërvitje”, vazhdoi Ibrahimoviç. “Unë u përballa me ta një nga një, dhe jo mënjanë, por para të gjithëve. Unë thashë “në stërvitje, duhet të vrisni veten me punë. Nëse vrapoj, nëse vras ​​veten, shokët e skuadrës duhet të vrapojnë dhe të vrasin veten për mua”. Të gjithë e kuptuan, përveç njërit. Rafael Leao nuk më vuri vëmendje në fillim. Ai arriti atje vetë. Sinqerisht, ai është përmirësuar shumë.”/h.ll/abcnews.al