I mbijetuari i Hiroshimës vdes në moshën 96-vjeçare

schedule15:06 - 27 Tetor, 2021

schedule 15:06 - 27 Tetor, 2021

Sunao Chuboi, i mbijetuari i bombës atomike në Hiroshima , ka humbur jetën në moshën 96-vjeçare . Sipas Nihon Hidankyo, një grup i të mbijetuarve të bombës atomike që ai drejtonte, ai vdiq nga një sëmundje e zemrës. Ai vdiq më 24 tetor në një spital në Hiroshima.

Chuboi ishte 20 vjeç kur Shtetet e Bashkuara hodhën bombën atomike në vendlindjen e tij më 6 gusht 1945. Kur bomba shpërtheu, ai ishte duke shkuar në shkollën e inxhinierisë ku studionte.

“Kisha djegie në të gjithë trupin”, tha Chuboi në vitin 2016. “Më 6 gusht u përpoqa të ikja për rreth tre orë, por në fund nuk munda më të ecja. Ai zgjua 40 ditë pas bombardimit. Një pjesë e veshit i ishte shëruar nga djegiet, por më vonë ai u sëmur me kancer dhe me sëmundje të tjera.

Misioni i jetës së tij ishte një botë pa armë bërthamore. Ai kishte deklaruar: “Unë mund të toleroj vështirësitë për hir të lumturisë njerëzore. Mund të vdes nesër, por jam optimist. Unë kurrë nuk do të dorëzohem. “Ne nuk duam armë bërthamore.”

Chuboi ishte një nga të mbijetuarit që takoi presidentin amerikan Barack Obama gjatë vizitës së tij historike në Hiroshima.

/abcnews.al