I akuzuar për korrupsion, GJKKO shpall vendimin për prokurorin e Sarandës

schedule14:29 - 31 Maj, 2022

schedule 14:29 - 31 Maj, 2022

Gjykata e Posaçme ka shpallur vendimin përfundimtar ndaj ish-prokurorit të Sarandës Sali Hasa.

Sali Hasa është dënuar me 2 vite burg për akuzën e “korrupsionit” ndërsa është dhënë pafajësi për “fshehje e mosdeklarim të pasurisë”.

Ish-prokurori Hasa rezultoi se u përfshi në afera korruptive gjatë një hetimi të kryer për trafik narkotikësh.

Sali Hasa dhe gjashtë të pandehurit e tjerë u ndaluan në qershor të vitit 2021, pas një hetimi njëvjeçar të filluar për trafik narkotikësh, por që zbuloi veprimtari të tjera të paligjshme, përfshi dhe përfshirjen e prokurorit në afera korruptive.

Disa muaj pas arrestimit, në shtator 2021, Hasa u shkarkua nga detyra prej Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, KPK që gjeti probleme të shumta në deklarimin e pasurive dhe mungesë burimesh financiare në vlera të mëdha për krijimin e tyre./Abcnews.al/