Husavik, qyteti Islandez i peshkimit që ëndërron një Oskar

schedule07:19 - 23 Prill, 2021

schedule 07:19 - 23 Prill, 2021

Qyteti i vogël Islandez Husavik, i cili u bë i famshëm në botë nga një komedi muzikore hit Netflix, “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” ka shtruar një tapet të kuq në rrugën e tij kryesore në pritje të një lavdie edhe më të madhe natën e Oskareve.

Kënga “Husavik – Qyteti im në shtëpi”, një baladë nga filmi kënduar nga këngëtarja suedeze e muzikës Molly Sanden, është nominuar për një Academy Award për këngën më të mirë origjinale, sipas AFP.

Në qytetin e qetë të vogël të portit pranë Rrethit Arktik, 2,300 banorët janë në një gjendje të lezetshme përpara festave të Oskarit të Dielën, të cilat do të shfaqin një performancë të melodisë nga Sanden të regjistruar në vetë fshatin.

“Atmosfera është e mbushur me entuiazëm. Njerëzit mezi po presin,” tha kryetari i bashkisë Kristjan Thor Magnusson.

Vetëm disa ditë për të shkuar, rruga kryesore e Husavik është pikturuar me të kuqe në mënyrë që banorët të mund të përjetojnë ndjenjën e të ecurit në tapetin e kuq, siç do të bëjnë yjet më të mëdhenj të Hollywood-it në Los Anxhelos.

Qyteti deri më tani ka qenë i njohur për turnet e tij duke shikuar balenat, duke tërhequr turistë përmes një nga krijesat më të bukura. Por kjo ndryshoi e gjitha tani.

“The Story of Fire Saga” ka të bëjë me dy muzikantë, të luajtur nga Will Ferrell dhe Rachel McAdams, të cilët përfundojnë duke përfaqësuar Islandën në Eurovision Song Contest pasi të gjithë yjet e muzikës së vendit vdesin në një ferr të varkave.

Balada, me tekst për “njerëzit e butë” të qytetit, balenat dhe Dritat e Veriut, është kulmi i filmit, i kryer nga personazhi i McAdams deri në pistat e Sanden.

Ndërsa filmi nuk fitoi lëvdatat e kritikëve, kënga me siguri ka fituar zemrat e vendasve të Husavik.

“Është bërë himni i qytetit që kur doli filmi,” tha Magnusson.

“Njerëzit në të gjithë vendin mund të lidhen me atë lloj ndjenje, të të ndjerit mall për shtëpinë ose të duan qytetin tuaj të lindjes.”

Qyteti madje filloi një fushatë të çuditshme në internet në fillim të Marsit, “Një Oskar për Husavik”, me shpresën për ta parë qytetin të nderuar me një Çmim Akademie.

Por ëndrra e Husavik nuk duket se do të realizohet.

“Fol tani” nga “Një natë në Miami”, shkruar dhe kënduar nga Leslie Odom Jr, parashikohet gjerësisht të fitojë të dielën. Megjithatë, Husavik nuk po i heq shpresat.

“Mendoj se mund të fitojmë”, thotë aktori Islandez Sigurdur Illugason, i cili ka jetuar në fshat për 40 vjet dhe që luan rolin e Oskar Oskarsson në dy nga videot e fushatës me më shumë se 90,000 shikime në YouTube.

“Unë jam duke u përpjekur t’i mbaj të dyja këmbët në tokë: ka, sigurisht, një shans për të fituar, por nuk e pres”, thotë Hinrik Wohler, i cili është i ngarkuar me turizmin për qytetin.

Akoma, ai thotë se e gjithë vëmendja e mediave është publicitet i mirëpritur.

“Ekspozimi dhe gjithçka rreth filmit dhe Oskareve kanë qenë kaq të mëdha për ne, saqë nuk mund të zhgënjehem nëse nuk fitojmë./abcnews.al