Humbje të mëdha, inteligjenca britanike: Si dështuan rusët në Mariupol

schedule09:31 - 18 Maj, 2022

schedule 09:31 - 18 Maj, 2022

Mijëra ushtarë çeçene, të cilët kanë luftuar në Mariupol dhe Luhansk, kanë nënvizuar “problemet e rëndësishme të burimeve logjistike në Ukrainë”, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, shkruan BBC.

“Pavarësisht se forcat ruse kishin rrethuar Mariupolin për më shumë se dhjetë javë, rezistenca e ukrainase vonoi aftësinë e Rusisë për të marrë kontrollin e plotë mbi qytetin. Kjo frustoi përpjekjet e saj të hershme për të marrë kontrollin e një qyteti kyç dhe shkaktoi humbje të kushtueshme të personelit midis forcave ruse.”

Kjo bëri që Rusia të bëntë thirrje për “ushtarë rezervë”, tha Ministria e Mbrojtjes në përditësimin e saj.

“Këto forca ka të ngjarë të përbëhen nga vullnetarë individualë dhe njësi të Gardës Kombëtare 56, të cilat janë të përkushtuara në mënyrë rutinore për të siguruar sundimin e kreut të Republikës Çeçene, Ramazan Kadyrov.”

Ministria e Mbrojtjes, se diçka e tillë mund të kontribuojë në një komandë të përçarë, duke penguar operacionet ruse.

/abcnews.al