Hoxhaj: Kosova duhet ta ketë prioritet anëtarësimin në NATO

schedule12:54 - 4 Prill, 2022

schedule 12:54 - 4 Prill, 2022

Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj ka kujtuar 73 vjetorin e themelimit të NATO-s, duke thënë se tani është koha që Kosova ta ketë një prioritet, atë të anëtarësimit në këtë Aleancë.

Hoxhaj, përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, është shprehur se sot, si kurrë më parë rendi evropian është në kërcënim serioz, pas agresionit rus në Ukrainë dhe po aq është edhe siguria globale.

“Tani, Kosova duhet ta ketë vetëm një prioritet; ANËTARËSIMIN NË NATO! Në këtë përvjetor, shprehim mirënjohjen dhe falenderimin e përjetshëm ndaj NATO-s për intervenimin që ndali gjenocidin e Serbisë në Kosovë.”, ka shkruar Hoxhaj tutje.

Statusi i plotë i Enver Hoxhajt:

73 vjet nga themelimi i NATO-s, aleancës më të suksesshme në historinë moderne, në shërbim të sigurisë dhe paqes në botë. Sot, si kurrë më parë rendi evropian është në kërcënim serioz, pas agresionit rus në Ukrainë dhe poaq është edhe siguria globale. Tani, Kosova duhet ta ketë vetëm një prioritet; ANËTARËSIMIN NË NATO! Në këtë përvjetor, shprehim mirënjohjen dhe falenderimin e përjetshëm ndaj NATO-s për intervenimin që ndali gjenocidin e Serbisë në Kosovë.