Historia e emrit, si reagoi Mbretëresha Elizabeth kur Harry dhe Meghan e quajtën vajzën Lilibet

schedule15:40 - 4 Korrik, 2022

schedule 15:40 - 4 Korrik, 2022

Mbretëresha Elizabeth kishte një pseudonim kur ishte e vogël dhe është emri që mori edhe vajza e Princit Harry dhe Meghan Markle. Nga “Lillibet”, shkurtim i “Elizabeth”, dhe të vetmit anëtarë të familjes që e quanin me këtë pseudonim të ëmbël ishin prindërit e saj dhe bashkëshorti i saj i ndjerë Princi Philip.

Nofka thuhet se ka ardhur kur princesha e vogël e atëhershme Elizabeth nuk mund ta shqiptonte emrin e saj dhe e quajti veten ‘Lillibet’. Prindërit dhe gjyshërit e saj shpejt e quajtën atë me këtë pseudonim të ëmbël dhe babai i saj, Mbreti George VI, një herë tha: “Lillibet është krenaria ime. Margaret është gëzimi im.’

Në një shënim falënderimi drejtuar gjyshes së saj, Mbretëreshës Mari, mbretëresha e re kishte shkruar: “E dashur gjyshe. Faleminderit shumë për shtëpinë e mrekullueshme të kukullave. Më pëlqen, dhe kam hapur dhomën e ngrënies dhe sallën. Me dashuri Lillibet .’

Mbretëresha Elizabeth mëson për emrin e stërmbesës së saj

Meghan Markle dhe Princi Harry mirëpritën vajzën e tyre më 4 qershor 2021, duke njoftuar në një deklaratë: “Është me kënaqësi të madhe që Princi Harry dhe Meghan, Duka dhe Dukesha e Sussex, mirëpresin vajzën e tyre Lilybet në botë, “Lily” Diana. Mountbatten-Ëindsor’. Duke shpjeguar zgjedhjen e emrit, ata shtuan: “ Lily është emëruar pas stërgjyshes së saj, Madhërisë së saj Mbretëreshës Elizabeth, pseudonimi i familjes së së cilës është Lilybet. Emri i saj i mesëm, Diana, u zgjodh për të nderuar gjyshen e saj të ndjerë të dashur, Princeshën e Uellsit.’

Në fakt, u zbulua nga një mikeshë e Dukeshës së Cornëall-it, Nicky Haslam, se Mbretëresha nuk e dinte që nipi i saj do t’i vinte emrin vajzës së tij Lillibet. Sipas Nicky-t, i cili foli në podkastin e The Third Act, Harry thirri monarkun dhe i tha: ” Ne duam t’i vendosim vajzës sonë emrin tuaj, gjyshe”. Reagimi i mbretëreshës? ” Sa simpatike, faleminderit.”

Mirëpo, asaj nuk i ishte bërë e qartë se nuk do të quhej “Elizabeth”, kështu që “Lillibet” ishte një surprizë e këndshme./abcnews.al