Hetoi ish presidentin Clinton, ndërron jetë prokurori amerikan

schedule08:34 - 14 Shtator, 2022

schedule 08:34 - 14 Shtator, 2022

Kenneth Starr, prokurori, hetimi i të cilit çoi në shkarkimin e Presidentit Bill  Clinton, ka vdekur në moshën 76-vjeçare. Starr, një ish-gjyqtar dhe avokat i përgjithshëm i SHBA-së, vdiq në një spital të Hustonit të martën për shkak të komplikimeve nga operacioni, shkruan BBC.

Ai shërbeu në ekipin që mbrojti ish-presidentin Donald Trump nga shkarkimi në vitin 2020. Starr u emërua nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së në 1994 për të hetuar Ëhiteëater, një sipërmarrje tokësore e rrënuar nga skandalet e viteve 1980 që përfshinte Bill dhe Hillary Clinton.

Gjatë kryerjes së hetimit, Starr gjeti prova se Clinton kishte pasur një lidhje me një praktikante në Shtëpinë e Bardhë, Monica Leëinsky. Kjo rezultoi në fajësimin e Clinton nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së në vitin 1998. Ai u lirua më vonë nga Senati.

Starr shkroi për hetimin në një libër bestseller, Përbuzja: Një kujtim i hetimit të Clinton. Vite pas hetimit të Clinton në 2016, Starr u detyrua të linte një pozicion si President i Universitetit Baylor në Ëaco, Teksas, pasi një hetim përcaktoi se shkolla kishte keqtrajtuar akuzat për përdhunim që përfshinin anëtarë të ekipit të saj të futbollit.

Skandali çoi gjithashtu në dorëheqjen e tij si kancelar i universitetit dhe si profesor i drejtësisë. Starr vazhdoi të ushtronte profesionin e avokatit pas largimit nga universiteti. Ai gjithashtu dha mësim ligjin kushtetues, shkroi disa libra dhe ishte ekspert ligjor për Fox Neës.

Në fillim të vitit 2020, ai u kthye përsëri në qendër të vëmendjes kombëtare duke iu bashkuar një ekipi që mbronte Trump kundër procedurave të shkarkimit.

Robert Vagley, ish-kreu i Shoqatës Amerikane të Sigurimeve, u citua në deklaratën e familjes të ketë thënë se Starr do të mbahet mend gjithmonë për “gatishmërinë e tij për të shërbyer për të mirën më të madhe pa marrë parasysh planet dhe dëshirat e tij”.

/abcnews.al