Hetimi për 6 janarin, Departamenti i Drejtësisë u dërgon fletëthirrje më shumë se 30 njerëzve nga rrethi i Trump

schedule10:09 - 13 Shtator, 2022

schedule 10:09 - 13 Shtator, 2022

Zyrtarë të lartë nga mbledhja e fondeve politike dhe operacioni i ish-fushatës së Donald Trump janë në mesin e dhjetëra njerëzve në rrethin e ish-presidentit që morën fletëthirrje nga juria e madhe ditët e fundit – ndërsa Departamenti i Drejtësisë intensifikon hetimin e tij penal për ngjarjet e 6 janarit 2021.

Midis tyre janë ish-menaxheri i fushatës së Trump, Bill Stepien dhe Sean Dollman, i cili punoi për fushatën presidenciale të Trump 2020 si shef financiar, kanë bërë me dije burime të njohura me këtë çështje për CNN.

Dan Scavino, ish-zëvendës shefi i kabinetit të Trump, gjithashtu kohët e fundit mori një fletëthirrje, sipas një burimi të njohur me këtë çështje.

Në total, më shumë se 30 individë me lidhje me Trump kanë marrë fletëthirrje ditët e fundit. Thirrjet kërkojnë dokumente dhe në disa raste dëshmi para një jurie të madhe në Uashington, DC.

Komiteti i 6 janarit do të takohet personalisht të martën ndërsa debaton nëse do të ftojë Trump dhe Pence të paraqiten. /abcnews.al