Hetim për dhunën në Peqin, Disiplina gjobit Tiranën e Partizanin

schedule16:43 - 16 Dhjetor, 2019

schedule 16:43 - 16 Dhjetor, 2019

Komisioni i Disiplinës ka pasur shumë punë këtë javë, pasi zhvillimet në futbollin shqiptar kanë qenë të shumta. Në Kategorinë e Parë, ndeshja mes Shkumbinit dhe Dinamos kishte një episod të dëmtuar, pasi gjyqtari Sokol Bebja u sulmua fizikisht nga disa tifozë. Disiplina konfirmoi se ka çelur hetimin disiplinor. Në derbi, tifozët e të dyja skuadrave prishën stolat e stadiumit dhe si Partizani, ashtu dhe Tirana, janë dënuar me nga 2 milionë lekë.

Vendimet e Komisionit të Disiplinës:

KF “Partizani” për sjellje të gabuar të spektatorëve në bazë të Nenit 65/1;65/3/a dhe 65/4/a të KDS dënohet me gjobë në masën 200.000 (dyqind mijë) Lekë. KF “Partizani” detyrohet të dëmshpërblejë dëmtimet e shkaktuara në “AIR ALBANIA STADIUM” nga tifozeria përkatëse sipas akt konstatimit të “Qendrës Sportive Kuq e Zi”.

KF “Tirana” për sjellje të gabuar të spektatorëve në bazë të Nenit 65/2;65/3/a dhe 65/4/a të KDS dënohet me gjobë në masën 200.000 (dyqind mijë) Lekë. KF “Tirana” detyrohet të dëmshpërbleje dëmtimet e shkaktuara në “AIR ALBANIA STADIUM” nga tifozeria përkatëse sipas akt konstatimit të “Qendrës Sportive Kuq e Zi”.

Çeljen e hetimit disiplinor për incidentet në ndeshjen Shkumbini – Dinamo./abcnews.al