Hepatiti akut të fëmijët, mjeku: Pandemia mund të ketë ndryshuar shumë viruse

schedule16:36 - 30 Prill, 2022

schedule 16:36 - 30 Prill, 2022

Pandemia e Covid mund ti ketë hapur rrugë transformimit të shumë viruseve që përgjatë dy viteve qëndruan të fjetur e tashmë po shfaqen në një formë të panjohur më herët.

Specialisti i Shëndetit Publik në Londër Laidon Shapo del në këtë përfundim ndërsa flet për hepatitin akut që ka prekur fëmijët në shumë shtete të botës.

Britania e Madhe po përballet me numrin më të lartë të rasteve.

Lexo edhe:Hepatiti misterioz te fëmijët, paralajmërimi urgjent i mjekëve teksa rastet rriten: Prindërit të jenë vigjilentë

Sipas mjekut shqiptar atje 5 deri në 10 fish më shumë se sa pritej. Të prekurit janë kryesisht fëmijë nën dhjetë vjeç, një pjesë e të cilëve kanë shfaqur nevojë për transplant të mëlçisë.

Ata i bashkojnë disa elementë, por shkaku i infektimet mbetet ende hipotezë.

Spërklat dhe sipërfaqet e ndotur mund të përhapin infeksionin ndërkohë që prindërit duhet të tregojnë kujdes maksimal me higjienën e fëmijëve.

Në Shqipëri autoritetet shëndetësore deri tani nuk kanë dyshime për prani të Hepatitit akut ndërsa thonë se kanë rritur vigjilencën dhe po mbajnë nën kontroll situatën./abcnews.al/