Helmimi i negociatorëve në takimin Rusi-Ukrainë, substanca u përdor me qëllim në sasi të vogël

schedule21:07 - 28 Mars, 2022

schedule 21:07 - 28 Mars, 2022

Detaje të tjera janë bërë të ditura nga helmimi i negociatorëve rusë dhe ukrainas në një takim të mbajtur në fillim të muajit.

Sipas asaj që raportoi më herët gjatë ditës Wall Street Journal oligarku rus Roman Abramovich dhe disa delegatë të tjerë patën simptoma helmimi pas takimit në Kiev.

Veç Abramovich-it, simptoma helmimi kishin pasur dhe dy negociatorë të palës ukrainase. Max Colchester i Wall Street Journal, i cili së bashku me uebsajtin investigativ Bellingcat raportoi i pari për ngjarjen ka folur për BBC.

Sipas Colchecter-it, helmi i përdorur mund të jetë përdorur qëllimisht në një dozë të vogël, që simptomat të mos ishin të rënda dhe të mos kuptohet se për çfarë sasie bëhet fjalë.

“Por ajo që dëgjojmë është se dyshohet se ka pasur helmim të personave,” shtoi ai. /abcnews.al/