Hazard dhe 4 lojtarë të tjerë të Real Madridit, vlera e të cilëve në treg ka rënë ndjeshëm që nga viti 2018

schedule18:18 - 30 Shtator, 2022

schedule 18:18 - 30 Shtator, 2022

Sipas Transfermarkt, vlera e Eden Hazard në treg vazhdon të bjerë. Tani belgu vlerësohet në 12 milionë euro,  kjo është një nga shifrat më të ulëta që nga fillimi i karrierës së tij profesionale, shkruan abcnews.al.

Hazard arriti kulmin në vitin 2018, kur Eden ishte një nga lojtarët më të mirë në Premier League dhe vlera e tij në treg u vlerësua në 150 milionë euro. Rezulton se kostoja e një mesfushori ka rënë me 92%.

Çuditërisht, Toni Kroos gjithashtu bëri listën e lojtarëve të Real Madridit, çmimi i të cilëve ra ndjeshëm. Vlera e gjermanit është ulur me 75% (20 milionë euro në vend të 80 milionë eurove në 2018).

Dani Carvajal (18 milionë euro në vend të 60 milionë eurove) ka humbur 70% të vlerës së tregut në katër vjet.

Mariano Diaz dhe Alvaro Odriozola janë në të njëjtën barkë me shokët e tyre të skuadrës. Mariano tani vlen 4 milionë euro, te Lyon, kur sulmuesi ishte në kulmin e karrierës, vlera e tij llogaritej në 22 milionë euro. Kostoja e Odriozolës është ulur me 66%, tani çmimi i saj është 10 milionë euro dhe në vitin 2018 Alvaro ka qenë 30 milionë euro. /G.D abcnews.al/