Haradinaj e bojkotoi, Rama në Pragë

schedule14:52 - 12 Shtator, 2019

schedule 14:52 - 12 Shtator, 2019

Edi Rama ndodhet në Pragë, në takimin e vendeve të Vishengradit. Kryeministri njoftoi se 4 vendet anëtare: Polonia, Hungaria, Çekia dhe Sllovakia kanë dhënë mbështetje totale për çeljen e negociatave të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian dhe kanë hartuar edhe një plan veprimi për të realizuar këtë objektiv strategjik.

Ndersa neser  në mëngjes, kryeministri Rama do të pritet në një takim nga Kancelarja Angela Merkel në kuadër të lobimit që qeveria po bën për të marrë një përgjigje pozitive nga Këshilli Europian.

Hapja e negociatave do të jetë tema kryesore, por mësohet se do të diskutohet edhe për zhvillimet në rajon dhe në vend.Deri më tani, sinjalet që vijnë nga Gjermania janë pozitive, për një votim pro çeljes së negociatave në Bundestag.

/ABC News Albania 24/7