Hani xhenxhefil çdo ditë për 1 muaj dhe mësoni çfarë do t’i ndodhi trupit tuaj

schedule08:03 - 15 Nëntor, 2021

schedule 08:03 - 15 Nëntor, 2021

Xhenxhefili është një nga më të ushqimeve të fuqishme super në treg dhe mund të japin trupin shumë përfitime tuaja shëndetësore. Kjo erëz është përdorur prej shekujsh në trajtimin e shumë çështjeve të ndryshme shëndetësore, duke filluar nga diarreja deri te kanceri.

Konsumimi ditor i xhenxhefilit për një muaj mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin tuaj.

Xhenxhefili kundër problemeve me tretjen

Dispepsia është një problem i zakonshëm. Një nga vetitë e xhenxhefilit është se përmirëson tretjen tuaj, duke ndihmuar funksionimin normal të zorrëve. Xhenxhefili gjithashtu mund të lehtësojë irritimin në traktin gastrointestinal. Mund të stimulojë pështymën dhe kështu të kthejë ushqimin dhe lëngjet për të udhëtuar pa probleme dhe të sigurta.

Xhenxhefili balancon nivelet e sheqerit në gjak dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Diabeti i tipit 2 është shumë i zakonshëm dhe vetëm 2 g pluhur xhenxhefili në ditë mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak deri në 10% gjatë një periudhe 12 javore. Problemet dhe gjendjet e zemrës gjithashtu mund të reduktohen me 10%.

Xhenxhefili kundër dhimbjeve të muskujve

Xhenxhefili redukton dhimbjet e muskujve me 25%. Gjithashtu mund të zvogëlojë zhvillimin, dita ditës, të dhimbjes së muskujve.

Xhenxhefili ul nivelin e kolesterolit

Xhenxhefili aktivizon një enzimë që është përgjegjëse për përmirësimin e përdorimit të kolesterolit nga trupi ynë, duke reduktuar në mënyrë efektive nivelet e kolesterolit të keq në trupin tonë.

Xhenxhefili shëron infeksionin

Përbërësi aktiv i xhenxhefilit është xhingeroli, i cili është faktori kryesor në uljen e rrezikut të infektimit. Është gjithashtu efektiv në trajtimin e infeksioneve dhe inflamacioneve. Ky përbërës përmirëson mekanizmin mbrojtës të trupit tuaj kundër viruseve dhe baktereve, duke ju ndihmuar të parandaloni problemet e frymëmarrjes.

Xhenxhefili ndalon artropatinë (osteoartritin)

Artropatia është një tjetër term për osteoartritin, një nga sëmundjet më të zakonshme të kyçeve, që çon në ngurtësi dhe dhimbje. Me vetitë e tij anti-inflamatore, xhenxhefili mund të lehtësojë simptomat e kësaj gjendjeje. Përmban gjithashtu një sasi të vogël të analgjezikëve, të cilët reduktojnë dhimbjen.

Xhenxhefili lehtëson dhimbjet menstruale

Siç është përmendur tashmë, xhenxhefili përmban një sasi të vogël analgjezik, i cili gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve menstruale. Në vend që të përqendroheni te mjekimi për të trajtuar këtë problem, gjithçka që duhet të bëni është të konsumoni një gram pluhur xhenxhefili çdo ditë gjatë ciklit tuaj menstrual.

Xhenxhefili kundër të përzierave

Ata që janë shtatzënë dhe kanë të vjella në mëngjes, si dhe ata që trajtohen për kancer, ndjejnë të përziera. Ata mund të përdorin xhenxhefil për të ndihmuar në zbutjen e këtij problemi. Xhenxhefili është shumë efektiv në trajtimin e të përzierave. Konsumoni 1 gram pluhur xhenxhefili çdo ditë për të lehtësuar simptomat e të përzierave.

Xhenxhefili parandalon kancerin

Efekti i xhenxhefilit në lloje të ndryshme kanceri është hetuar. Hulumtimi është ende në vazhdim, por ka treguar se ka pasur një reduktim të molekulave të zorrës së trashë dhe qelizave të kancerit.

Xhenxhefili përmban një substancë pikante të quajtur 6-shogaol (emri japonez i xhenxhefilit) i cili është shumë i ngjashëm me gingerol. Sipas studimeve të fundit, kjo substancë mund të jetë 10,000 herë më e fuqishme se kimioterapia dhe gjithashtu pengon rritjen e qelizave kancerogjene.

Xhenxhefili përmirëson funksionin e trurit

Plakja e trurit është e natyrshme. Por kjo varet nga sa shpejt plaket mendja juaj. Ju mund të përdorni xhenxhefil, përbërjet antioksidante dhe bioaktive të të cilit mund të pengojnë plakjen e trurit dhe bashkë me të përmirësojnë kohën e kujtesës dhe reagimin./abcnews.al