Hani çfarë të doni, me sa minuta ushtrime në ditë mund të digjni 1 kg në muaj

schedule17:40 - 5 Korrik, 2021

schedule 17:40 - 5 Korrik, 2021

Shumë njerëz mendojnë se u duhet të ushtrojnë edhe për orë të tëra gjatë ditës për të humbur disa kile të tepërta. Në fakt, gjërat janë shumë më të thjeshta.

E vetmja gjë që ju nevojitet është një program dhe mos lini pas dore edhe një ushtrim të vogël çdo ditë. Për shembull, a e dini sa minuta ushtrime në ditë mund të digjni 1 kg në muaj pa ndryshuar dietën tuaj? Me vetëm 20 minuta stërvitje forcë ose ushtrim aerobik mund të digjni 200 kalori ose më shumë në varësi të intensitetit të ushtrimit. Duke djegur 200 kalori në ditë, mund të humbni 6 kile në gjashtë muaj.

Po flasim për humbjen e një kilogrami në muaj pa ndryshuar dietën që po bëni deri më tani. Tingëllon keq, apo jo? /abcnews.al