Hahn në Serbi: Bllokimi i dialogut me Kosovën s’duhet të pengojë integrimin

17:32 | 29/03/201917:320

Gjatë vizitës së tij në Serbi, komisioneri për zgjerim në Bashkimin Europian Johanes Hahn deklaroi se bllokimi i dialogut me Kosovën nuk duhet të pengojë procesin e integrimit të vendit në BE.

Komisari i BE-së, Johanes Hahn, ka arritur në Serbi një një vizitë për të inkurajuar Serbinë në rrugën e saj Drejt Bashkimit Evropian. Ka ftuar në dialog me opozitën, por edhe me Kosovën duke sugjeruar që kjo nuk është gjëja e vetme që duhet bërë. Komisari ka takuar fillimisht presidentin Vuçiç të cilit i ka sugjeruar të vazhdojë punë nme reforma.

Ai është shpallur ambasador i lojërave rinore sportive, një nismë rajonale.

“Shumë punë ka përë të bërë. Nuk ka arsye dhe do të ishte gabim që të ndalohet me gjithçka vetëm për shkak se ka një ngecje në dialog. Unë jam falëndërues që Serbia e kupton këtë”.

Hahn pas takimit me kryeministre, Ana Brnabic, Hahn tha se bashkëpunimi rajonal është gjëja më e rëndësishme për integrim në Bashkimin Evropian. Kiritikoi taksën e Kosovës ndaj mallrave serbe.

“Serbia deri më tani është vendi më i lidhur në rajon dhe bizneset e saj përfitojnë nga ky bashkëpunim. E kuptoj irritimin tuaj me imponimin e tarifave nga Prishtina dhe ne mundohemi që të hiqet pasi qartë pengon idenë e një tregu të përbashkët dhe pengon zhvillimin e tregtisë dhe bashkëpunimit ndërkufitarë. Por, ka edhe fusha të tjera që janë duke konbtribuar në bashkëpunimin rajonal”.

Hahn ka arritur në Serbi pas Bosnjës ku ka patur kërkesa të ngjashme. Në fund të vizitës dy ditore bashkë me presidentin serb hapën një kala antike të renovuar me ndihmën e BE-së. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono