Hahn: Në maj, rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave

schedule17:11 - 29 Prill, 2019

schedule 17:11 - 29 Prill, 2019

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Johannes Hahn ka shprehur besimin se në fund të muajit maj, Komisioni Europian do të japë rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Shqipëria ka bërë progres të mirë në përmbushjen e kritereve të rëna dakord me vendet anëtare dhe reforma gjithëpërfshirëse në drejtësi është e jashtëzakonshme. Ndaj pritshmëritë legjitime të Shqipërisë duhet të vlerësohen nga vendet e BE-së”, ka deklaruar Hahn.

Megjithatë, ka vijuar komisioneri, vendi duhet të bëjë më shumë përpjekje për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin, që janë dhe shqetësimet kryesore të vendeve anëtare. /abcnews.al