Haaland po thyen të gjitha rekordet e mundshme, as Messi dhe Ronaldo nuk i afrohen

schedule21:37 - 17 Qershor, 2022

schedule 21:37 - 17 Qershor, 2022

Kur sjell një sulmues si Erling Haland, atëherë nuk është aspak e diskutueshme.

Manchester City e bindi norvegjezin të nënshkruajë, gjë që sipas gjithçkaje që shihet, do t’i mundësojë sulmuesit të ri të shkundë edhe më shumë rrjetën.

Është një fakt magjepsës që askush nuk ishte aq efektiv në moshën 22-vjeçare sa Haaland, madje as Messi apo Ronaldo.

Qendërsulmuesi i ri tundi rrjetën deri në 135 herë në 182 ndeshje, që na sjell mesatarisht 0.74 gola për ndeshje, krahasuar me Messin, ai kishte 0.47 në ato vite, ndërsa Ronaldo ishte 0.21.

Për më tepër, shoku më i afërt i Haaland është Neymar, i cili deri në ditëlindjen e tij të 22-të shënoi 85 gola në 179 ndeshje, me një mesatare prej 0.5 për lojë.

Performanca e lojtarit para moshës 22 vjeç:

Erling Holland në 182 ndeshje 135 gola (0.74)
Neymar në 179 ndeshje 85 gola (0.50)
Lionel Messi në 179 ndeshje 80 gola (0.47)
Sergio Aguero në 235 ndeshje 93 gola (0.40)
Romelu Lukaku në 2109 gola (2102 gola)
Kane në 190 ndeshje 63 gola (0.33)
Wayne Rooney në 225 ndeshje 76 gola (0.33)
Robin van Persie në 124 ndeshje 31 gola (0.25)
Cristiano Ronaldo në 233 ndeshje 55 gola (0.23)
Alan Shearer në 111 ndeshje (111 ndeshje). /abcnews.al/