Gucci në kërkim të drejtorit të ardhshëm kreativ, cilët janë emrat që po përfliten

schedule07:37 - 30 Nëntor, 2022

schedule 07:37 - 30 Nëntor, 2022

Një kuiz i preferuar në Twitter këto ditë është “Kush do të jetë drejtori i ardhshëm krijues i Gucci?”.

Sigurisht që bota e modës është ende e tronditur nga shkëputja e Alessandro Michele nga shtëpia e modës dhe po përpiqet të kapërcejë “ndarjen” por tashmë i kanë sytë nga e ardhmja dhe po flasin shumë!

Menjëherë pasi Michele konfirmoi largimin e tij nga Gucci, shumë filluan të spekulojnë se Tom Ford do të ishte drejtori i ardhshëm krijues i shtëpisë italiane. Tom Ford, natyrisht, ishte për 10 vjet në këtë pozicion, në këtë shtëpi dhe erdhi në një përçarje serioze me Pinaults, të cilët blenë Gucci në 1999.

Deri më tani, e vetmja gjë e sigurt është se Tom Ford do të mbetet drejtor kreativ i markës Tom Ford edhe për vitin 2023.

Sipas të gjitha gjasave, e gjithë kjo bujë nuk është gjë tjetër veçse një dëshirë e mirë dhe nostalgji në mesin e fansave të Gucci-t për estetikën provokuese, ‘porno-chic’ të Ford-it, e cila e shpëtoi shtëpinë nga një falimentim i sigurt në atë kohë.

Sipas internetit, megjithatë, ka një tjetër kandidat. Është Grace Wales Bonner, e cila me markën e saj të njëjtë të meshkujve tërhoqi vëmendjen e LVMH dhe CFDA.

Dhe i fundit për këtë pozicion është Jonathan Anderson. Emri i tij u dëgjua nga Pierre M’Pelé, drejtuesi i përmbajtjes në GQ France. Megjithatë, pas vlerësimeve negative që ka marrë parashikimi i tij, ai është përgjigjur se “nuk rekomandoj dhe nuk konfirmoj asgjë” dhe se “Gjithçka që bëj është të përputh drejtorët kreativë me shtëpitë e modës me miqtë e mi nga fusha, në mënyrë që të shoh reagimin e botës”.

Në fund të fundit, kush mund të jetë? Tom Ford? Grace Wales Bonner? Jonathan Anderson? Apo dikush emri i të cilit nuk është dëgjuar ende?/abcnews.al