“Grushti i fundit”, ndahet nga jeta boksieri gjerman, infarkti i jep “Knock Out” në ring

schedule10:19 - 17 Maj, 2022

schedule 10:19 - 17 Maj, 2022

Boksieri gjerman Musa Yamak vdiq të shtunën pasi pësoi një atak në zemër dhe u rrëzua në ringun e boksit pas një përleshjeje më herët gjatë ditës në një shfaqje të vogël në Garching, Gjermani.

Yamak (8-0, 8 KO), një boksier 38-vjeçar dhe deri në atë pikë i pamposhtur gjerman me origjinë turke, u përpoq të dilte për raundin e tretë, por u rrëzua në tokë dhe ra pa ndjenja.

Ndeshja u fitua nga veterani ugandan Hamza Wandera (20-19, 3 nokaut). Mediat gjermane dhe ndërkombëtare raportojnë se Yamak tentoi të dilte për të tretën, por papritur u rrëzua pa ndjenja. Ai nuk mund të ringjallej.

Më vonë, boksieri u shpall i vdekur në spital. E sa i përket shkakut të asaj që ka ndodhur, raportohet se vdekja e tij ka ardhur si rezultat i një infarkti të miokardit.

Yamak u bë profesionist në vitin 2017 në një karrierë të ulët, e cila natyrisht u ndikua nga pandemia e vazhdueshme e koronavirusit. Dhe në luftën e tij të fundit në nëntor 2021, ai fitoi titullin WBFI duke mposhtur Siarhei Huliakevich./ h.ll/abcnews.al