Gruaja holandeze shpallet bodybuilder më e gjatë në botë

schedule09:54 - 21 Tetor, 2021

schedule 09:54 - 21 Tetor, 2021

Një atlete nga Holanda është shpallur bodybuilder -i femër më e gjatë në botë nga Rekordet Botërore Guinness.

Maria Wattel, 41 vjeçe, tha se shoku i saj, Olivier Richters, i sugjeroi që ajo të aplikonte për Rekordin Botëror Guinness pasi ai u verifikua si bodybuilder-i më i gjatë mashkull në botë nga organizata e mbajtjes së rekordeve.

Wattel tha se ajo filloi bodybuilding në moshën 19-vjeçare dhe filloi të konkurronte në mars 2005. Ajo tha se konkurrimi përbënte një sfidë sepse organizatorët kishin vështirësi ta vendosnin atë në kategori për shkak të gjatësisë së saj.

“Kam pasur konkurse ku nuk jam gjykuar vetëm për shkak të diçkaje gjenetike që nuk mund ta ndihmoj, si të qenit e gjatë”, tha ajo për Guinness.

Wattel tha se ajo e konsideron rekordin botëror “një kurorë të vogël” në karrierën e saj të bodybuilding.

“Të njihesh nga Rekordet Guinness ishte një surprizë e madhe, por është një surprizë shumë e mirë. Të jesh e gjatë dhe femër dhe të punosh si bodybuilder është jashtëzakonisht e vështirë dhe e ashpër,” tha ajo./abcnews.al