Greqi, javën e ardhshme ratifikohet në parlament marrëveshja e Prespës

schedule20:35 - 18 Janar, 2019

schedule 20:35 - 18 Janar, 2019

Brenda javës së ardhshme parlamenti grek pritet ta ratifikojë Marrëveshjen e Prespës. Çështja e emrit të Maqedonisë fqinje do të përplasë sërish në këtë seancë maxhorancën e Kryeministrit Tsipras dhe opozitën e Micotaqis. Ndërsa të dielën në Athinë është parashikuar të mbahet manifestimi më i madh i mbajtur ndonjëherë në Greqi, kundër Marrëveshjes së Prespës. /abcnews.al