Gratë afgane u morën nga shtëpitë e tyre pasi folën

schedule05:45 - 22 Janar, 2022

schedule 05:45 - 22 Janar, 2022

Talebanët mund të kërcënojnë me një pëshpëritje. Pas 20 vitesh luftë të dhunshme dhe humbjes së dhjetëra mijëra jetëve civile, ata morën pushtetin duke përdorur forcën brutale. Megjithatë, gratë afgane refuzojnë të frikësohen.

Tamana Zaryabi Paryani është një nga ato gra. Duhet guxim i papërpunuar për t’iu kundërvënë njerëzve të armatosur që duan të marrin pothuajse gjithçka që keni arritur në jetë. Fundjavën e kaluar ajo iu bashkua dhjetëra grave të tjera për të kërkuar të drejtën e punës dhe të drejtën për arsimim raporton “BBC”. Protestueset u spërkatën me piper nga luftëtarët talebanë dhe një pjesë e tyre thanë se ishin shtangur nga goditjet elektrike.

Shumë gra pas protestës kishin frikë se ishin ndjekur. Të mërkurën mbrëma, në orën 20:00, njerëz të armatosur hynë në bllokun e apartamenteve të Tamana Paryanit në lagjen Parwan 2 të Kabulit. Ajo ishte vetëm në shtëpi me motrat e saj. Burrat filluan të godasin derën. “Ju lutem më ndihmoni, talebanët kanë ardhur në shtëpinë time, motrat e mia janë në shtëpi,” u lut zonja Paryani në një video të postuar në mediat sociale.

Që kur talebanët morën pushtetin më 15 gusht, gratë janë ankuar se tani janë të burgosura në shtëpitë e tyre. Tamana Paryani është zhdukur prej dy ditësh. Fqinjët thanë se zonja Paryani ishte marrë me motrat e saj dhe askush nuk ka qenë në apartament që atëherë. Ata do të thoshin vetëm se “një grup i armatosur” kishte marrë motrat.

Gratë të tjera protestuese ishin në shënjestër atë natë. Një tjetër protestuese Parawana Ibrahimkhel është gjithashtu e zhdukur. Megjithatë, talebanët mohuan t’i kishin marrë ato. Nën sundimin e talebanëve, Afganistani është bërë i vetmi vend në botë që kufizon publikisht arsimin në bazë të gjinisë, gjë që është një pengesë kryesore në kërkimin e talebanëve për legjitimitet dhe në heqjen e sanksioneve.

Protestat e rregullta nga gratë që vënë në pah këtë çështje janë një burim turpi për grupin.  / abcnews.al