Grabitja e Rinasit, gjykata rrëzon kërkesën e 5 të arrestuarve

schedule14:50 - 14 Qershor, 2019

schedule 14:50 - 14 Qershor, 2019

Gjykata e Krimeve të Rënda ka rrëzuar kërkesat e 5 të arrestuarve të grabitje së 9 Prillit në Aeroportin e Rinasit për t’u përballur me bashkëpunëtorin e drejtësisë Alkond Bengasi. Të dyshuarit kishin kërkuar që të mos merren si provë dëshmia e dhëna nga Bengasi. Ishin pikërisht deklarimet e Alkon Bengasit ato që dërgoi përpara drejtësisë disa nga personat e përfshirë në grabitjen e 6 milion eurove pasditen e 9 prillit 2019. Të arrestuar janë Renaldo Sula, Sajmir Çela, Alkond Benagsi, Oltion Veseli, Elton Pikli dhe Ragip Hajdini. Ndërsa në  kërkim zyrtarisht për grabitjen janë dy vëllezrit Eldi dhe Klement Çala dhe Talo Çela. Ndërkohë vijojn hetimete për të gjetur paratë e grabitura, për të cilat prokuroria nuk ka akoma asnjë provë se ku mund të jenë fshehur. Gjatë grabitjes në Rinas u vra edhe Admir Murataj që dyshohet se ka qenë truri i supergrabitjes ku dështoi edhe siguria e Aeroportit. Grupi hetimore vazhdon që të kërkojë informacion nga autoritetet e Kosovës për një tjetër të dyshuar i cili njihet si “Tani”. Ndërkohë, për 6 të arrestuarit dhe të kërkuarin Klement Çala, organi i akuzës ka nisur dhe hetim pasuror./ABC News Albania 24/7