Goditën automjetin e Policisë së Kosovës, autorët me të shkuar kriminale

schedule09:43 - 24 Janar, 2023

schedule 09:43 - 24 Janar, 2023

Policia e Kosovës tha se në Bistricë të Leposaviqit ka shtënë me armë zjarri drejt një veture, pasi ajo nuk është ndalur për kontroll. Ndërkaq, sipas Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe nga ky incident ka mbetur i plagosur një serb.

Sipas një njoftimi për media të Policisë së Kosovës, makina gjatë lëvizjes ka goditur automjetin e Policisë së Kosovës, duke “rrezikuar drejtpërdrejt edhe jetën zyrtarëve policorë, të cilët për të neutralizuar rrezikun ndaj tyre kanë shtënë me armë zjarri”.

Incidenti ndodhi pasi Policia e Kosovës kishte vendosur një pikë kontrolli për të ruajtur rendin dhe sigurinë publike, por edhe për të parandaluar krimin dhe kontrabandën.

Autoritetet e rendit thanë se të dyshuarit janë larguar nga vendi i ngjarjes, ndërkaq përveç hetimeve për rastin, PK ka njoftuar edhe Inspektoratin Policor për procedura të mëtejme.

Përmes një njoftimi shtesë, Policia tha se personat e dyshuar të përfshirë në këtë rast kanë të kaluar kriminale dhe kanë qenë të përfshirë në dhjetëra veprave penale dhe kundërvajtje.

D.S., 32-vjeçar, sipas PK-së, dyshohet se është i përfshirë në mbi 80 vepra penale si “vrasje, detyrim, armëmbajtje pa leje, sulm, pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare, kanosje, vjedhje e rëndë, shkaktim i rrezikut të përgjithshëm, grabitje”, si dhe i njëjti ka kryer edhe mbi 20 kundërvajtje.

Ndërsa M.D., 38-vjeçar, dyshohet se është i përfshirë në 17 vepra penale si “vrasje, shtrëngim, armëmbajtje pa leje, vjedhje e rëndë, lëndim i rëndë trupor, kalim i paautorizuar i kufirit, manipulim me prova”, dhe i njëjti ka kryer edhe tri kundërvajtje, noftoi PK-ja./REL