Gjyqtari Sportiv në Itali nuk fal askënd: D’Ambrosio dhe Paredes e pësojnë më shumë, gjoba edhe në derbin e Romës

schedule13:05 - 21 Mars, 2023

schedule 13:05 - 21 Mars, 2023

Dorë e rëndë e gjyqtarit sportiv ndaj Danilo D’Ambrosio pas tensioneve në fund të ndeshjes Inter-Juventus. Mbrojtësi zikaltër u skualifikua për dy ndeshje plus gjobë prej 5 mijë eurove për sjellje jashtëzakonisht josportive, për reagimin e ashpër ndaj provokimeve të kundërshtarit të tij, kapjen pas qafe, përsëritjen agresive.

Për protagonistin tjetër të sherrit, Leandro Paredes, një ndeshje skualifikim dhe 10 mijë euro gjobë, për sjellje provokuese në fund të ndeshjes ndaj lojtarit të skuadrës kundërshtare.

Brozovic, Barella dhe Danilo gjithashtu u gjobitën me 1500 euro gjobë për protestë.

Një raund ndalesash edhe për Bryan Cristante dhe Adam Marusic, gjithashtu protagonistë të një rrëmuje në finalen e derbit të kryeqytetit. Lojtari i Romës (10.000 euro gjobë) u sanksionua për shkak se në fund të ndeshjes, si reagim ndaj provokimit të një lojtari kundërshtar, mori një qëndrim agresiv ndaj tij.

Lojtari i Lazios (15 mijë euro gjobë) për shkak se në fund të ndeshjes ka mbajtur një qëndrim serioz provokues dhe vulgar ndaj lojtarëve të skuadrës kundërshtare, duke shkaktuar reagimin e tyre dhe të gjithë stolit.

Një ditë edhe për Ibanez (dy të verdhë në derbi) dhe 12 lojtarë të tjerë: Coppola nga Verona, Izzo dhe Pessina nga Monza, Maleh dhe Umtiti nga Lecce, Becao, Perez dhe Walace nga Udinese, Nuytinck nga Sampdoria , Nzola nga Spezia, Rabiot nga Juventusi dhe Mancini nga Roma.

Dhimbje koke të mëdha për Mourinhon në kuadër të ndeshjes kundër Sampdorias më 2 prill,i vetmi mbrojtës në dispozicion do të jetë Smalling (Kumbulla ka ende një raund për të shërbyer nga dënimi)./ h.ll/abcnews.al