Gjykata spanjolle rrëzon Prokurorinë: Jo urdhër arresti ndërkombëtar për Puigdemont

schedule15:23 - 22 Janar, 2018

schedule 15:23 - 22 Janar, 2018

Ish -presidenti katalanas Puigdemont nuk do të mund të arrestohet gjatë qëndrimit të tij dy ditor në Danimarkë. Gjykata  e lartë spanjolle refuzoi kërkesën e prokurorisë së përgjithshme për një mandate të ri arresti europian ndaj tij.

Gjykata e lartë në Spanjë refuzoi kërkesën e prokurorisë së përgjithshme për të lëshuar një urdhër arrest europian ndaj ish presidentit të Katalonjës Puigdemont. Kërkesa për arrestimin e tij u bë nga prokuroria spanjolle pasi Puidgemont mbërriti në Danimarkë në një vizitë pune dy ditore. Gjykatësi spanjoll shpjegoi me anë të një deklarate për shtyp se kërkesa e prokurorisë është e arsyeshme, por ka disa klauzola që e pengojnë një urdhër arresti të tillë.

Ish-presidenti katalanas Puigdemont ka udhëtuar nga Brukseli në Kopenhagen, nga ku pritet të flasë për mediat gjatë ditës. Lajmi u konfirmua nga mediat belge dhe ato spanjolle. Ish-presidenti, sipas mediae është parë në aeroportin e Sharleri në orën 8  të mëngjesit të së hënës nga ku mori avionin për në kryqeytetin danez, pavarësisht kërcënimit të Spanjës për një mandat të rri arresti europian.

E përditshmja spanjolle “El Pais”, citonte gjatë ditës një burim të prokuorisë spanjolle i cili shpjegonte se ishte kërkuar që Puidgemont të arrestohej dhe t’i dorëzohej Spanjës. Ish presidenti Katalanas pej disa muajsh ndodhet në autoekzil në Belgjikë./abcnews.al