Gjykata ruse refuzon ankesën e Navalny kundër dënimit me 19 vjet

schedule17:44 - 26 Shtator, 2023

schedule 17:44 - 26 Shtator, 2023

Një gjykatë ruse ka refuzuar apelin e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny kundër dënimit të tij me 19 vjet burg.

Procedurat u mbyllën për mediat, pavarësisht protestave të Navalny dhe avokatëve të tij. Ai u shfaq në gjykatën e Moskës përmes një lidhjeje video.

Muajin e kaluar, lideri i opozitës ruse i burgosur u dënua me 19 vjet burg pasi u shpall fajtor për akuzat për ekstremizëm në lidhje me aktivitetet e Fondacionit të tij Kundër Korrupsionit.

Ai po vuante tashmë një mandat nëntë vjeçar për një numër akuzash që ai pretendon se janë të motivuara politikisht.