Gjykata argjentinase kërkon arrestimin e ish-Presidentes

schedule12:10 - 18 Shtator, 2018

schedule 12:10 - 18 Shtator, 2018

Gjykata në Argjentinë kërkon që ish-Presidentes Cristina Kirchner, t’i hiqet imuniteti parlamentar në mënyrë që të arrestohet. Ndaj saj është ngritur akuzë lidhur me skandalin e korrupsionit, të njohur në vend si “Fletoret e korrupsionit”.

Gjykata dyshon se ajo sëbashku më bashkëshortin, dhe ai ish-President i vendit, kanë qenë përgjegjës të një sistemi korrupsioni, ku sipërmarrës të rëndësishëm jepnin rryshfet për të përfituar tendera publikë./abcnews.al