Gjesti emocionues: Doktori luan violinë për pacientët që luftojnë me koronavirusin

schedule16:20 - 16 Prill, 2021

schedule 16:20 - 16 Prill, 2021

Një mjek në Tunizi ka marrë një violinë në një përpjekje për të rritur gjendjen shpirtërore të pacientëve që luftojnë me koronavirusin.

Muzika e tij ka sjellë rehati dhe gëzim në repartin COVID-19 të spitalit, ku pacientët janë izoluar nga të dashurit e tyre.

Ai e përshkroi vetminë si “armikun” e parë për pacientët që shërohen nga sëmundja.

Një pacient me koronavirus tha se muzika e mjekut po e ndihmonte atë për të harruar dhimbjen. Të tjerët mund të shiheshin duke buzëqeshur, duke duartrokitur dhe ngritur grushtat e tyre në vlerësim të shfaqjeve.

Por pasioni muzikor i mjekut ka qenë gjithashtu ndihma për punonjësit e kujdesit shëndetësor, të cilët kanë qenë nën presion të madh për shkak të një rritje të rasteve të virusit në vendin e Afrikës Veriore./abcnews.al