Gjermania njeh si gjenocid “Holodomor”, Rusia: Një përpjekje për të fshirë të kaluarën e saj

schedule10:39 - 1 Dhjetor, 2022

schedule 10:39 - 1 Dhjetor, 2022

Moska ka kritikuar vendimin e Gjermanisë për të njohur “urinë” e epokës sovjetike në Ukrainë si gjenocid. Kremlini tha se masa përbën një provokim anti-rus nga Gjermania dhe një përpjekje për të “fshehur” pjesë të së kaluarës së saj, sipas skynews.

Vendimi vjen pasi ligjvënësit gjermanë miratuan një rezolutë të mërkurën që deklaronte se vdekja nga uria e miliona ukrainasve, ndryshe e njohur si “Holodomor” përbente gjenocid.

Në nëntor 1932, Josef Stalini dërgoi policinë për të sekuestruar të gjithë drithërat dhe bagëtinë nga fermat ukrainase, duke përfshirë farat e nevojshme për të korrat e ardhshme.

Miliona ukrainas vdiqën nga uria në muajt në vijim nga ajo që është quajtur gjerësisht “vrasje masive e paramenduar qartë”.  Rusia përsëri hodhi poshtë pretendimin se ky ishte një gjenocid dhe tha se miliona njerëz në pjesë të tjera të Bashkimit Sovjetik, përfshirë Rusinë, gjithashtu vuajtën.

“Ekziston një përpjekje tjetër për të justifikuar dhe shtyrë një fushatë – e vendosur në Ukrainë dhe e sponsorizuar nga Perëndimi për të demonizuar Rusinë dhe për të vendosur ukrainasit etnikë kundër rusëve”, tha në një deklaratë Ministria e Jashtme e Rusisë.

“Gjermanët po përpiqen të rishkruajnë historinë e tyre, të minimizojnë fajin e tyre dhe të fshijnë natyrën e paprecedentë të krimeve të panumërta të kryera nga Gjermania naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.”

Ministria akuzoi Gjermaninë për “ringjalljen e ideologjisë fashiste të urrejtjes racore dhe diskriminimit dhe përpjekje për të shpëtuar nga përgjegjësia për krimet e luftës”.

/abcnews.al