Gjermania i dërgon dy raketahedhës të tjerë Ukrainës

schedule03:32 - 16 Shtator, 2022

schedule 03:32 - 16 Shtator, 2022

Gjermania do të furnizojë Ukrainën me dy raketahedhës dhe raketa të shumta për të forcuar mbrojtjen. Lajmin e bëri të ditur ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht të enjten në Berlin.

“Ne kemi vendosur të dorëzojmë në Ukrainë edhe dy raketahedhës të shumëfishtë MARS II, përfshirë edhe 200 raketa”, tha Lambrecht në një konferencë të forcave të armatosura gjermane.

Trajnimi i operatorëve ukrainas pritet të fillojë këtë muaj, shtoi ajo.

Për më tepër, Gjermania do të dorëzojë gjithashtu 50 automjete të blinduara Dingo, tha Lambrecht.

Ajo njoftoi gjithashtu se një shkëmbim tre-kahësh i automjeteve të blinduara që përfshin Greqinë ishte pothuajse i përfunduar, duke shtuar se Gjermania së shpejti do t’i dorëzojë Greqisë 40 automjete luftarake këmbësorie Marder (IFV), ndërsa ajo, nga ana tjetër, do të kalojë 40 prej saj të ndërtuara nga sovjetikët, BMP-1 IFV në Ukrainë.

Vlen të theksohet se ndërsa Gjermania në muajt e fundit ka dërguar dhjetëra raketa, obus dhe tanke kundërajrore në Ukrainë, qeveria e vendit deri më tani nuk ka miratuar transferimin e drejtpërdrejtë të tankeve të betejës Leopard dhe Marder IFV të kërkuara nga Ukraina.  /abcnews.al/