Gjermania dhe Franca refuzojnë kërkesën e Rusisë për të paguar gazin në rubla

schedule15:55 - 31 Mars, 2022

schedule 15:55 - 31 Mars, 2022

Gjermania dhe Franca kanë refuzuar sërish kërkesat e Rusisë që vendet europiane të paguajnë gazin rus në rubla, si një shkelje e papranueshme e kontratave, duke shtuar se kjo përbën  “shantazh”, sipas The Guardian.

Gjatë një konference për shtyp, ministri gjerman i ekonomisë Robert Habeck tha se nuk kishte parë ende një kontratë të nënshkruar nga presidenti Valdimir Putin që detyron vendet europiane të paguajnë gazin në rubla, duke shtuar se Gjermania ishte e përgatitur për të gjithë skenarët, duke përfshirë ndalimin e importeve të gazit rus në Europë .

Ministri francez i financave Bruno Le Maire tha se Franca dhe Gjermania kanë kundërshtuar kërkesën e Rusisë.

/abcnews.al