Gjeniu 15-vjeçar përgatitet të ndjekë Fakultetin Juridik

schedule13:55 - 7 Mars, 2023

schedule 13:55 - 7 Mars, 2023

Një djalë 15-vjeçar nga Misisipi do të ndjekë shkollën juridike këtë vit dhe mund të bëhet një nga njerëzit më të rinj në botë që fiton një doktoraturë në drejtësi.

James “Jimmy” Chilimigras mori provimin pranues të shkollës juridike vitin e kaluar dhe shënoi 174, rezultati më i lartë në Alabama, sipas një raporti nga stacioni i lajmeve WLOX.

Jimmy, i cili ka një diplomë bachelor dhe master në kontabilitet nga Universiteti jofitimprurës Western Governors, i tha WLOX se tani po përpiqet të vendosë se cilën shkollë juridike do të ndjekë.

Studimi në një shkollë juridike në SHBA zakonisht zgjat tre vjet. Nëse Jimmy diplomohet në atë hark kohor, ai do të jetë një nga të diplomuarit më të rinj të fakultetit juridik në botë.

Sipas faqes së internetit, i diplomuari më i ri në fakultetin juridik në botë është Stephen Backus nga Florida, i cili u diplomua në Universitetin e Majamit në moshën 16-vjeçare në vitin 1986.

Prindërit e Jimmy Chilimigrass i thanë WLOX se ata e kuptuan që herët se djali i tyre ishte shumë inteligjent pasi ai po bënte fjali të plota të gjata në moshën dy vjeçare dhe merrte një diplomë të shkollës së mesme në moshën 12 vjeçare.

“Ne gjithmonë e dinim se ai ishte i zgjuar, por nuk mendoj se e prisnim që ai të kishte sukses kaq shpejt”, u shpreh nëna e tij./abcnews.al