Gjendet “macja” 2000-vjeçare në shkretëtirën e Perusë

schedule19:56 - 18 Tetor, 2020

schedule 19:56 - 18 Tetor, 2020

Imazhi i një maceje i pikturuar në faqen e një kodre është zbuluar në shkretëtirën Nazca në Peru.

Nazca, një vend i Trashëgimisë Botërore të Unesco, është shtëpia e projekteve në tokë, të njohura si gjeoglifë, krijuar rreth 2,000 vjet më parë.

Shkencëtarët besojnë se macja, ashtu si figurat e tjera të kafshëve të pikturuara në Nazca, u krijua në dyshemenë e shkretëtirës.

“Macja” nuk ishte zbuluar derisa kohët e fundit u përpilua plani për një rrugë të re që të çonte në një platformë vëzhgimi.

Platforma synonte të kishte një pikë të favorshme për vizitorët, të cilët  mund të shihnin shumë nga gjeoglifet e tjera.

Në një deklaratë, ministria e kulturës e Perusë tha:

“Shifra ishte vështirë e dukshme dhe ishte gati të zhdukej, sepse ndodhet në një shpat mjaft të pjerrët që është i prirur të ndryshojë për shkak të erozionit natyror”.

Ministria tha se gjeoglifi, i cili është rreth 37 metër (120ft) i gjatë, është pastruar dhe rkonstruktuar gjatë javës së kaluar.

Johny Isla, arkeologu kryesor i Perusë për linjat “Nazca” tha se kjo pikturë daton që prej periudhës 500-200 para Krishtit.

“Ne e dimë që nga krahasimi i ikonografive. Tekstilet Paracas, për shembull, tregojnë zogj, mace dhe njerëz që janë lehtësisht të krahasueshëm me këto gjeoglifë”, tha ai.

n.d./abcnews.al