Gjarpri i veçantë “arratiset” nga kopshti zoologjik: Po shumohet në natyrë

schedule14:43 - 12 Maj, 2022

schedule 14:43 - 12 Maj, 2022

Gjarpri më i madh në Britani, i cili rritet deri në 2 metra, po shumohet me shpejtësi në natyrë pasi u arratis nga një kopsht zoologjik.

Gjarpërinjtë  Aesculapian Rat njihen ushqehen me brejtës dhe janë monitoruar që nga viti 2004.

Besohet se ka 701 gjarpërinj të rritur dhe 120 foshnja në koloninë më të madhe në Colwyn Bay, Denbifhshire.

Ekspertët besojnë se zvarranikët udhëtuan me një grup kafshësh të importuara nga Italia në vitet 1970.

Ata thonë se gjarpërinjtë jo helmues, të cilët ishin vendas në Britani 10.000 vjet më patë para Epokës së Akullit, ikën nga një kopsht zoologjik dhe filluan të shumohen në natyrë. Mendohej se ishin gjarpërinj bari kur u gjetën për herë të parë, por më vonë u identifikuan si gjarpri i miut.

Studenti i doktoraturës në Universitetin Bangor, Tom Major tha se ata po monitorohen dhe do të merren masa nëse është e nevojshme. Megjithatë Tom këmbënguli se ka pak ose aspak prova që ata shkaktojnë dëm te njerëzit./abcnews.al.