George dhe Amal Clooney dhurojnë 100,000 dollarë pas shpërthimit në Bejrut

schedule14:40 - 7 Gusht, 2020

schedule 14:40 - 7 Gusht, 2020

George Clooney dhe gruaja e tij, Amal (e cila është me origjinë nga Bejrut),kanë vendosut të ndihmojnë popullin e Libanit pas shpërthimit e madh që shpërtheu këtë javë.

ET ka mësuar se çifti i pushtetit në Hollywood kanë dhuruar një total prej 100,000 dollarë, të ndarë në mënyrë të barabartë midis tre organizatave bamirëse, për të ndihmuar në përpjekjet e ndihmës.

“Ne të dy jemi thellësisht të shqetësuar për njerëzit e Beirut dhe shkatërrimin me të cilin janë përballur ditët e fundit. Tre organizata bamirësie që kemi gjetur janë duke siguruar lehtësim thelbësor në tokë: Kryqi i Kuq i Libanit, Impact Liban, dhe Baytna Baytak. Ne do t’iu dhurojmë këtyre tre organizatave 100,000 dollarë dhe shpresojmë se të tjerët do të ndihmojnë në çfarëdo mënyre që munden”, kanë ndarë George dhe Amal në një deklaratë për ET.

Kujtojmë që në shpërthimin masiv në portin detar në Bejrut,  deri tani janë konfirmuar të paktën 137 persona dhe mbi 5 mijë raportohen të lënduar.

Ndërkohë, autoritetet libaneze kanë nisur hetimet rreth ngjarjes tragjike teksa thuhet se disa lende plasëse të konfiskuara kanë shkaktuar shpërthimin në Bejrut./abcnews.al