Gazetari rus dënohet me 22 vjet burg për tradhti

schedule15:42 - 5 Shtator, 2022

schedule 15:42 - 5 Shtator, 2022

Një gjykatë ruse  ka dënuar gazetarin, Ivan Safronov, me 22 vite pas akuzave për tradhti, në një nga ndjekjet penale më të rëndësishme kundër një gazetari rus në dekada, shkruan The Guardian.


Safronov, një ish-korrespondent për Kommersant dhe Vedomosti, u arrestua në vitin 2020 dhe u akuzua për zbulimin e informacionit të klasifikuar.

Avokatët e tij thanë se do të apelojnë vendimin.

/abcnews.al