“Gangsterët e Ballkanit”, skema e trafikut dhe lidhja e shqiptarëve me “Sinaloa” dhe “Clan del Golfo”

schedule20:44 - 10 Janar, 2022

schedule 20:44 - 10 Janar, 2022

Pak ditë më parë në Shqipëri u kap 119 kg kokainë brenda një kontejneri me banane që vinte nga Ekuadori. Gazetari Artan Hoxha u shpreh se në të vërtetë sasia që kishte qenë brenda mund të arrinte në gati 2 ton dhe ajo që gjeti policia, ishte që në fund i lanë trafikantët.

Por si realizohet trafiku nga Ekuadori? Mediat ekuadoriane i kanë kushtuar një artikull trafikut dhe linjave të reja ku në aleancë janë edhe shqiptarët. “Në vitin 2021, Policia e Ekuadorit sekuestroi 210 ton drogë, nga të cilat 173 kokainë, 45 ton më shumë se një vit më parë” theksohet në artikull.

Në këtë qytet port, Guayaquil popullsia jeton nën terrorin e mafiozëve që veprojnë. Mafia që prej vitesh ka kontrolluar biznesin e trafikut të drogës në Holandë, konsiderohet si një qendër për tregtinë e kokainës dhe drogave të tjera në Evropë”.

Por si veprojnë kartelet dhe lidhja e tyre me shqiptarët? Shefi i anti-narkotikëve Geovanny Ponce thotë se shqiptarët bashkëpunojnë me kartele të njohura, si Sinaloa.

Kartelet kolumbiane konkurrojnë tregun evropian me meksikanët, shqiptarët dhe rusët. Për dërgesat në Evropë, kartelet shqiptare dhe kartelet e Sinaloas thurin aleanca. Tregjet e saj kryesore janë Holanda, Belgjika, Shqipëria, Greqia dhe Spanja. Pjesa më e madhe e kokainës trafikohet nga Guayaquil”.

Nga Ballkani në Guayaquil, ky depërtim shpërthyes i trafikut të drogës në Evropë shpjegon mirë pse në dekadën e fundit ky port sot bashkon trafikantët shqiptarë, rusë dhe spanjollë të drogës, të cilët jetojnë në komplekse rezidenciale luksoze në Samborondón.

Gangsterët e Ballkanit veprojë si një kompani holding. Drejtuesit drejtojnë operacionet kriminale nga burgjet, ku zgjerimi i saj ka qenë shumë i shpejtë. Zona kontrollohet (FARC), një organizatë paraushtarake që punon për kartelin Sinaloa dhe mafien shqiptare. Nga viti 2014 deri në mars 2020, në Ekuador u arrestuan 24 persona të përfshirë në grupe ballkanike, kryesisht nga Shqipëria.

Në nëntor 2020, persona të armatosur qëlluan për vdekje shqiptarin Adriatik Tresa. Shqiptarët kanë krijuar edhe rrjete makro në Kolumbi, ku blejnë kokainë nga “Clan del Golfo” dhe guerilët e “ELN”-së” mbyllet shkrimi./ Abcnews.al