G7 i kërkon Kinës të mos minojë sanksionet ndaj Rusisë

schedule14:19 - 14 Maj, 2022

schedule 14:19 - 14 Maj, 2022

Ministrat e Jashtëm të G7, që përfaqësojnë kombet më të pasura në botë, thanë në një deklaratë të përbashkët të shtunën se “nuk do t’i njohin kurrë kufijtë që Rusia është përpjekur të ndryshojë me agresion ushtarak”, duke shtuar se G7 hodhi poshtë “çdo nocion të sferave të ndikimit dhe çdo përdorim të forcës që nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”.

Grupi gjithashtu i bëri thirrje Kinës, në një komunikatë të veçantë, “të mos e ndihmojë Rusinë në luftën e saj të agresionit kundër Ukrainës, të mos minojë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë për sulmin e saj kundër sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, të mos justifikojë veprimin rus në Ukrainës dhe të heqësh dorë nga përfshirja në manipulimin e informacioneve, dezinformimeve dhe mjeteve të tjera për të legjitimuar luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Pas tre ditësh bisedimesh në Gjermani, grupi i ministrave të jashtëm shprehu solidaritetin dhe mbështetjen për Ukrainën.

/abcnews.al