Fundoset varka me emigrantë, 73 sirianë humbin jetën

schedule13:34 - 23 Shtator, 2022

schedule 13:34 - 23 Shtator, 2022

Autoritetet siriane kanë gjetur trupat e të paktën 73 personave në një varkë me emigrantë që u mbyt pasi u larguan nga Libani të enjten, tha në një deklaratë ministri sirian i Shëndetësisë Hassan al-Ëubah.

“Sipas numërimit ende të përkohshëm, numri i të vdekurve nga mbytja e anijes është 73, ndërsa 20 persona janë dërguar në spitalin al-Bassel” në Tartous, shpjegoi Ëubach.

Autoritetet siriane filluan kërkimin e kufomave në det në brigjet e Tartous, mbrëmjen e djeshme të së enjtes, por ende nuk kanë sqaruar se çfarë ka ndodhur me varkën.

Ministria e Transportit e vendit, duke cituar të mbijetuarit, tha se anija u largua nga Mynihu në Libanin verior të enjten me 120 deri në 150 persona në bord dhe u nis për në Evropë.

Për shkak të krizës ekonomike në Liban, një nga më të këqijat në botë që nga viti 1850, shumë po përpiqen të largohen nga vendi. Përveç libanezëve, anijet shpesh transportojnë njerëz që tashmë janë refugjatë nga Siria dhe Palestina. /abcnews.al