Frikë dhe panik në Greqi, rindizen disa vatra problematike

schedule21:49 - 10 Gusht, 2021

schedule 21:49 - 10 Gusht, 2021

Greqia prej ditësh vijon që të përballet me sfidën dhe me rrezikun e përhapjes së flakëve të zjarrit.

Mediat greke bëjnë me dije se së fundmi janë riaktivizuar vatrat e zjarrit në Evinë Veriore, ku më të rrezikuara janë Ellinika, Agriovotano, Asmini, Galatsona dhe Avgaria.

Ndër të tjera në media thuhet se për shkak të përhapjes së flakëve të zjarrit rrezikohen disa fshatra.

Ndërkohë zjarrëfikës ndërkombëtarë dhe vullnetarë të shumtë po punojnë për shuarjen e flakëve./abcnews.al

Κάτοικοι και εθελοντές παρακολουθούν την πυρκαγιά σε δασική έκταση κοντά στο χωριό Καματριάδες στην Εύβοια, Δευτέρα 9 Αυγούστου 2021. Συνεχίζουν οι φλόγες να κυκλώνουν τα χωριά της Εύβοιας, ενώ στάλθηκε μήνυμα του 112 για εκκένωση της Αβγαριάς. Ανάμεσα σε Γαλατσάδες και Αβγαριά, για πολλές ώρες τώρα δίνεται μία μεγάλη μάχη από πολύ ισχυρές δυνάμεις της πυροσβεστικής, από εθελοντές, από κατοίκους, από ενισχύσεις που ήρθαν απ’ το εξωτερικό, με πληθώρα ρίψεων από τα εναέρια μέσα, χωρίς όμως να μπορούν να σταματήσουν την καταστροφική πορεία του μετώπου.. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΡΩΝΗΣ