Franko Lerda do të jetë trajneri i ri i Partizanit

schedule13:30 - 13 Qershor, 2019

schedule 13:30 - 13 Qershor, 2019

Partizani e ka zgjedhur trajnerin e tij të ri. Drejtori sportiv, Olsi Rama, përfundoi bisedimet në Itali dhe njeriu i stolit do të jetë Franko Lerda.

Konkurrim pati, por duket se gara mori fund.

Partizani tashmë e ka zgjedhur trajnerin e tij të ri dhe ky do të jetë nga Italia, me emrin Franko Lerda.

Tekniku 51-vjeçar pritet të nënshkruajë së shpejti kontratën dhe të drejtojë skuadrën në Champions në muajin korrik.

Burime pranë klubit pohojnë për Abc Neës se gjithçka ka përfunduar, pas takimeve që drejtori sportiv, Olsi Rama, ka pasur në Itali.

Një gjë e tillë jepet si zyrtare edhe në faqen Ëikipedia.

Vetë drejtori Rama u shpreh kështu për Abc Neës-in në përfundim të ndeshjes Shqipëri-Moldavi.

Sinkron Rama

Nuk jepen hollësi financiare, por besohet se Lerda nuk vjen pa një rrogë të krahasueshme me Sormanin, pra rreth 6 000 deri në 7 000 euro.

Trajneri piemontez ka drejtuar në Serinë B apo C, duke përfshirë edhe skuadrën e njohur të Torinos, 9 vjet më parë.

Vitet e fundit, Lerda ka qenë në stolin e Leçes dhe Viçencës.

Si futbollist ka luajtur skuadra të ndryshme si Torinon, Napolin apo Breshën.

Pesëdhjetenjëvjeçari u përzgjodh përpara Sormanit, ish-trajnerit të Partizanit të vitit 2016, për të cilin thuhet se presidenti Demi sot është penduar që e shkarkoi.

Gjithashtu, mësohet se Partizanit iu propozuan edhe trajnerë të tjerë nga Italia, siç ishte Xhovani Kolela, gjithashtu disa herë trajner i Viçencës.

Kampionët e Shqipërisë presin shortin e Championsit në 19 Qershor, për të mësuar emrin e kundërshtarit, por Lerda pritet të nisë punë edhe më parë./ABC News Albania 24/7