“Franca heq veton për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”: Rama komenton deklaratën e Macron

18:23 | 15/02/202018:230

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një prononcim për mediat para nisjes për në Shqipëri, teksa mori pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih të Gjermanisë.

Rama u pyet edhe lidhur me deklaratën e Presidentin Emmanul Macron për heqjen e vetos, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me qëllim çeljen e negociatave. Kryeministri tha se nuk e ka ndjekur Presidentin, megjithatë sipas tij është një sinjal pozitiv.

“Unë nuk e ndoqa dot presidentin, por nga sa mund të lexoj është një sinjal pozitiv. Unë dëshiroj tu them të gjithëve se nuk kemi pse e ushqejmë vetem me iluzione dhe dëshira të skajshme, edhe pse është shumë legjitime sepse kjo gjë nuk varet nga ne. Le të presim dhe të punjmë me durim”, u shpreh ai.

Më tej kreu i qeverisë u ndal edhe tek Konferenca e Donatorëve, ku theksoi se ka një pritshmëri të caktuar.

“Në raport me konferencën e donatorëve unë kam një pritshmëri të caktuar, që do të thotë se nuk bëhet fjalë për të arritur që të përmbushimtë gjitha nevojat. Por të mbetemi në një nivel që sado modest të mund të ketë një peshë në këtë proces”, u shpreh kreu i qeverisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono