Franca dërgon tanke në Rumani për të përforcuar krahun lindor të NATO-s

schedule19:06 - 8 Nëntor, 2022

schedule 19:06 - 8 Nëntor, 2022

Trembëdhjetë tanke kryesore luftarake Leclerc po transportohen me hekurudhë nga Mourmelon-le-Grand në Francën verilindore në bazën Cincu në Rumani si pjesë e përforcimit të mbrojtjes në krahun lindor të NATO-s.

Dërgesa është “akti i fundit i një operacioni kompleks logjistik, i cili konsistonte në transportin rrugor dhe hekurudhor të një brigade të blinduar me destinacion Rumaninë,” i tha AFP koloneli Samuel.

Qëllimi është forcimi i misionit, nën komandën franceze, e cila filloi më 28 shkurt 2022 në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

13 tanket do të udhëtojnë “pak më shumë se 2000 km”, që është “një javë udhëtim, me hekurudhë, duke kaluar nëpër pesë vende të ndryshme në Evropë”, tha ai.

“Ato janë armë të fuqishme lufte, por janë të vendosura në një pozicion mbrojtës,” shpjegoi ai.

Karvanet e para të transportuesit të personelit të blinduar (VBCI) u nisën më 18 tetor nga kampi i Mourmillon-le-Grand, me ndihmën e regjimentit të 516-të të furnizimit të Toul, në Francën lindore.

Në total, “ jemi në proces transporti të rreth 150 mjeteve luftarake, me të gjitha pajisjet dhe municionet e tyre, të cilat “tregojnë pozicionin e Francës në anën e aleatëve të NATO-s” në Evropën Lindore, vuri në dukje koloneli Samuel.

Kur u pyet për informacione nga gazeta Le Monde, sipas të cilave Gjermania thuhet se refuzoi transportin rrugor të këtyre tanke, duke e detyruar Francën të merrte me qira trena, koloneli Samuel u përgjigj se “që në fillim” ushtria kishte “parashikuar” të përdorte hekurudhat dhe transportin rrugor.

“Hekurudha u zgjodh për të përmbushur standardet teknike, kryesisht ato të Gjermanisë. Trajtimi i përgjithshëm logjistik po zhvillohet në të njëjtën kohë siç ishte planifikuar”, tha më herët për AFP kolonel Pierre Godiguere, zëdhënës i shtabit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura./abcnews.al/