FOTO/ Fotografohet ajsbergu më i madh në Atlantik

schedule12:33 - 5 Dhjetor, 2020

schedule 12:33 - 5 Dhjetor, 2020

Një avion i Forcave Ajrore Britanike ka arritur të sigurojë imazhet e ajsbergut më të madh në botë, ndërsa kalonte në Atlantikun e Jugut. Mjeti transportues, fluturoi ulët mbi bllokun rreth 4200 km2  për të vëzhguar gjendjen e tij tepër të dëmtuar.

Fotografitë zbulojnë çarje të shumta dhe copa të panumërta akulli të rëna, dhe ajo që vihet re janë edhe tunele nënujore.

Ajsbergu i quajtur A68a ndodhet momentalisht vetëm 200m nga bregu dhe ekziston një mundësi reale që ajo të mbërthehet në ujërat e cekëta bregdetare. Forcat Britanike të Ishullit të Atlantikut Jugor (BFSAI)  kanë dërguar ekspertët e tyre për të vlerësuar situatën.

“Unë e di që flas në emër të të gjithë ekuipazhit të përfshirë kur them se kjo është sigurisht një detyrë unike dhe e paharrueshme për t’u përfshirë.” tha Udhëheqësi i Skuadronit Michael Wilkinson, Komandant i Oficerit 1312 Flt, në një postim në Facebook.

Imazhet satelitore të fituara javët e fundit sugjerojnë gjithashtu që skajet e A68a po shkatërrohen me shpejtësi. Veprimi i pamëshirshëm i valëve po prish fragmente të panumërta të vogla dhe disa nga pjesët më të rëndësishme  do të kenë nevojë për gjurmim dhe kujdes të shtuar për shkak të rrezikut shtesë që tani do të paraqesin për transportin.

Megjithëse aktualisht po shkon drejt Georgias Jugore, A68a po transportohet në ujëra që lëvizin me shpejtësi dhe duhet ta devijojnë bllokun në pjesën jugore të ishullit.

Ekziston një interes i konsiderueshëm nëse ajsgergu mund të shkrihet në shelfin kontinental të territorit pasi nëse kjo do të ndodhte, mund të shkaktojë vështirësi të konsiderueshme për balenat  dhe pinguinët e ishullit ndërsa përpiqen të dalin në det për t’u ushqyer.

Kur A68a u shkëput nga një raft akulli në Antarktidë në korrik 2017, gati 6,000 km2 , rreth një e katërta e madhësisë së Uellsit. Me 4200 km2 katrore, tani ka një zonë afërsisht asaj të një qarku anglez si Somerset.

Ekspertët janë të befasuar që ajsbergu nuk ka humbur pjesën më të madhe të saj pasi shumë menduan se do të ishte copëtuar në disa pjesë të mëdha shumë kohë më parë. /Përgatiti: Marjena Sallaku-abcnews.al